UNESCO ocenilo stavbu českého architekta Hlávky v ukrajinských Černovicích

Napsal Petr (») 1. 7. 2011, přečteno: 3722×

V úterý 28.06. byla na seznam světového kulturního dědictví UNESCO zapsána stavba známého českého architekta Josefa Hlávky. Jde o sídlo metropolitů Bukoviny a Dalmácie, které dnes slouží jako univerzita. Hlávkovo dílo stojí v Černovicích, na dnešním území Ukrajiny.

Hlávkova budova se tak stala teprve čtvrtou ukrajinskou památkou na seznamu, který výraznou měrou určuje, kam budou směřovat příjmy z turistického ruchu.

Den před tímto významným oceněním jsem v Černovicích byl a protože jsem nezaregistroval, že by si někdo v ČR této události všimnul, tak píši alespoň pár řádek a přikládám několik fotografií, abych trochu oslavil velikána Hlávku, geniálního architekta, velkostavitele, který se vypracoval z nuly, největšího českého mecenáše - zřizovatele "Hlávkovy nadace".



Josef Hlávka v ukrajinském muzeu

Turisté přicházejí

.... která dívka otevře dveře kostela jako první, ta se nejdřív vdá ...

U Hlávkova památníku jsem nebyl, ale ulicí která nese jeho jméno jsem se prošel.

PS: V mnoha českých zdrojích je budova v Černovicích z mi neznámého důvodu popisována jako řecko-katolická, přitom od počátku v ní sídlili pravoslavní duchovní.

V Černovicích působil i další češký architekt Karl Ernstberger, či rodák z Třeště na Moravě Josef Alois Schumpeter. Narodil se zde český básník Otakar Theer.

Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad

Komentáře

Jitule z IP 89.176.227.*** | 1.7.2011 17:17
Krásná stavba,děkuji za rozšíření vědomostí.smile
Pavel P. Ries z IP 88.146.186.*** | 2.7.2011 22:53
napsal jste: "V mnoha českých zdrojích je budova v Černovicích z mi neznámého důvodu popisována jako řecko-katolická, přitom od počátku v ní sídlili pravoslavní duchovní".

Ono je to trochu složitější. Když byly Černovce územím Rakousko-Uherského mocnářství, nebylo pravoslaví nějak zvláště vítaným náboženstvím. Ekumenický přístup byl ještě hodně daleko. A tak byla tendence tohle nějak obejít a proto byla posilována odnož katolické církve a to řecký katolicismus. V něm se například kněží mohou ženit jako v pravoslaví.

Z našeho pohledu je to docela zmatečné - často je, a to i ve zcela odborné literatuře, areál nesmyslně nazýván jako sídlo řecko-pravoslavného metropolity. Stavbu, coby sídlo metropolity, iniciovala sice státní organizace Pravoslavný religiózní fond, ale vše řídilo Ministerstvo kultu a vyučování. Piši o tom ve svém článku na blogu Respektu (http://ries.blog.respekt.ihned.cz/c1-52221670-unesco-josefu-hlavkovi-k-narozeninam) věnovaném Černovcům a jejich zapsání do UNESCO (dal jsem tam odkaz na váš blog kvůli aktuálním fotografiím, u kterých se přidávám k radě někde vyslovené, ohledně opravy padajících svislic).
Ministerstvo z ideologických důvodů do věci zamíchalo řecko-katolickou církev.

Vydalo by to na celou studii popisovat boje pravoslaví s touto pátou kolonou katolicismu, která byla přirozeně v pravoslavné Ukrajině velmi nenáviděna pro tuhle svoji úlohu. 
Pavel P. Ries


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
  [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel pět a dvě